Górnictwo na ziemiach polskich – od krzemienia do gazu łupkowego

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Górnictwo na ziemiach polskich – od krzemienia do gazu łupkowego” 2 grudnia 2010 r., która poprzedzi obchody uroczystości Barbórkowych.

Wystawa przybliży główne gałęzie przemysłu wydobywczego funkcjonującego współcześnie  w naszym kraju i zasygnalizuje jego historyczny rozwój, sięgający epoki kamienia.

Tak jak podstawą naszej egzystencji biologicznej stanowi to co ziemia zrodzi, tak rozwój cywilizacyjny ludzkości od zarania dziejów zależał,  jest i będzie uwarunkowany przede wszystkim od tego co z niej wydobędzie.

Dowiedz się więcej

Śliskie małopolskie drogi: 11 rannych w wypadkach. Zima znów zaskoczyła.

Bardzo trudne warunki panują w sobotę na drogach w województwie małopolskim. Rano doszło tam do dwóch groźnych wypadków, w których rannych zostało 11 osób. Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, sześć osób, w tym jedno dziecko, odniosło rany w zderzeniu busa i samochodu osobowego w Wieliczce. Bus przewrócił się na dach. W powiecie limanowskim na drodze krajowej nr 28 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. W wypadku rany odniosło pięć osób, w tym jedno dziecko.
W sobotę w całym województwie panują bardzo trudne warunki na drogach. Są one bardzo śliskie, pada śnieg, deszcz ze śniegiem i zamarzająca mżawka. Policja apeluje o zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas jazdy.

Wyniki wyborów do Rady Miasta i Powiatu

Znamy już poszczególnych kandydatów, którzy zostali wybrani na kolejną kadencję do Rady Miejskiej oraz do Rady Powiatu (na końcu liczba oddanych głosów):

Rada Miejska

Komitet Wyborczy Wyborców Artura Kozioła:

Kozioł Artur (Wieliczka) – 1046 (został burmistrzem, nie wejdzie w skład Rady)
1. Roehlich Michał (Wieliczka) – 241
2. Krysa Paweł (Wieliczka) – 225
3. Konieczny Damian (Wieliczka) – 263
4. Klimczyk Piotr (Wieliczka) – 208 (uzyskał mandat na miejsce Artura Kozioła)
5. Luraniec Tadeusz (Zabawa) – 425
6. Bochenek Rafał (Strumiany) – 255
7. Zabawa Agnieszka (Sułków) – 313
8. Sadkiewicz Łukasz (Węgrzce Wielkie) – 323
9. Brożek Alojzy (Golkowice) – 400

Dowiedz się więcej

Krucha przewaga koalicji

Na pierwszym planie Roman Wcisło, który zdobył w tych wyborach najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów do Rady Powiatu. Fot. Bogdan PasekDziennik Polski

POWIAT. Wybory zmieniły znacząco układ sił w Radzie Powiatu. Liczna opozycja zapowiada walkę.

Pewne jest, że powiatowym samorządzie nowej kadencji zachowana zostanie koalicja z minionych czterech lat, a więc PiS – „Przyjazny Powiat”, licząca teraz 12 radnych. Porozumienie w tej sprawie popisano już na początku tego tygodnia. Siły zamierzają połączyć też dwa nowe ugrupowania w Radzie Powiatu: mająca osiem mandatów PO oraz „Ponad Podziałami”, która zdobyła trzy miejsca w radzie. Tym samym opozycja będzie dysponować tylko jednym mandatem mniej niż koalicja.

– Jeden głos więcej to wcale nie jest mało! Do przegłosowania uchwał wystarczy. Dlatego postawiliśmy w zasadzie na status quo z poprzedniej kadencji i nie planujemy rozmów z PO – powiedział nam anonimowo jeden z lokalnych działaczy PiS-u. Przed rozmowami o współpracy samorządowej z PO oraz „Ponad Podziałami” broni się także „Przyjazny Powiat”. – Na dzisiaj takie współdziałanie nie wchodzi w grę – twierdzi jeden z radnych klubu Przyjazny Powiat.

Dowiedz się więcej

Przegrani szukają przyczyn porażki

Przegrani szukają przyczyn porażki

WYBORY SAMORZĄDOWE. W nowej kadencji w radach miejskich, gminnych oraz powiatu wielickiego zabraknie wielu wydawało się murowanych faworytów do objęcia mandatów

Do Rady Miejskiej Wieliczki nie wszedł Zbigniew Zarębski, m.in. przewodniczący tego gremium w latach 1994 – 1998 i 2006 – 2010, a w kadencjach 1998 – 2006 szef rady Powiatu Wielickiego, który startował z listy KWW Artura Kozioła. W wyborach do niepołomickiego samorządu przepadł Stanisław Ptak (KWW „Razem Dla Miasta i Gminy Niepołomice”), radny od wielu lat, wielokrotny przewodniczący, a w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący RM Niepołomic. W gdowskim samorządzie nie będą pracować wieloletnie radne Alina Gumułka i Grażyna Feliks.

Zbigniew Zarębski mówi, że nie ma żalu do nikogo. – W życiu czasem jest tak, że coś, co wydaje się ważne i istotne kończy się w jednej chwili. W samorządzie byłem od czasów „Solidarności”, od 28 lat, to chyba wystarczy – stwierdza. Przypomina, że zapowiadał kiedyś na łamach „Dziennika Polskiego”, że będzie się wycofywał z życia publicznego. – I stało się – dodaje krótko.

Dowiedz się więcej

Wielickie lodowisko rusza 6 grudnia!

6 grudnia, na Mikołaja, udostępnione zostanie w Wieliczce ogólnodostępne sezonowe lodowisko składane. Powstaje ono w Parku Adama Mickiewicza, na terenie kompleksu sportowego powstałego w ramach programu”Moje Boisko-Orlik 2012″. Lodowisko ma wymiary 15×30 m i zlokalizowane jest na na kortach ziemnych tenisowych w Wieliczce.

Obecnie odbywa się montaż modułowego systemu ziębniczego w technologii aluminiowej tafli lodowiska. Wcześniej ułożony został system izolacyjny. Ostatnim etapem prac będzie podpięcie agregatu chłodzącego do istniejących sieci. Lodowisko okalać będą bezpieczne bandy o wysokości 1,2 m wypełnione tworzywem. Inwestycję realizuje firma WM International z Myślenic.

Dowiedz się więcej

Kozioł gromi konkurencję. II tury nie będzie.

Wyniki z części komisji wyborczych na terenie gminy Wieliczka wskazują na zdecydowane zwycięstwo dotychczasowego burmistrza Artura Kozioła. Zdobyło on ponad 60% wszystkich głosów. Podobnie sytuacja wygląda w Niepołomicach, gdzie urzędujący burmistrz Roman Ptak zdobywa ok. 70% głosów oraz w Gdowie – gdzie wójt Zbigniew Wojas otrzymuje ponad 50% głosów.

1 Kozioł Artur Stanisław 42 wyższe ekonomiczne Wieliczka, członek Prawa i Sprawiedliwości 7301 59.31%
2 Ptak Piotr 40 wyższe Wieliczka, członek Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej 3389 27.53%
3 Sikora Jan Julian 56 wyższe Siercza, nie należy do partii politycznej 1620 13.16%

To już pewne, w Biskupicach zmiana warty

Dowiedz się więcej

Wyniki zabawy „wybierz burmistrza”

Kończymy powoli także naszą zabawę w sondaż „wybierz burmistrza”, obecnie kandydaci Pan Ptak i Pan Kozioł mają po ok.45%, Pan Sikora 10%. Należy pamiętać jednak, że była to tylko zabawa, a rzeczywiste wyniki mogą być diametralnie inne, chociażby przez to, że w starszych grupach wiekowych ludzie statystycznie mniej korzystają z internetu.

Dowiedz się więcej

Kampania wyborcza – podsumowanie

Do ciszy wyborczej pozostało 6 godzin. Trzeba przyznać, że tegoroczna kampania bardzo spokojna. Nie słychać było na terenie naszej gminy czy też powiatu o jakiś szczególnie „brudnych” zagrywkach, na ulicach widać co najwyżej wojnę plakatową.

Czego mi brakowało to prób dotarcia do wyborców w jakiś bardziej wyszukany sposób. O ile kandydatów na burmistrza moglismy poznać chociazby przez wywiady czy debaty w radio, to o radnych – jeżeli ktoś nie zna osobiście – mieszkaniec nie miał za wiele szans by się dowiedzieć.

 

Dowiedz się więcej