Spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”

{like}

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce zaprasza na 177 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”, które rozpocznie się 29 sierpnia (środa) 2012 roku o godz. 16 w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, przy ul. Powstania Warszawskiego 1.

biblioteka wieliczka logo

Program spotkania:
– Dariusz Tańcula: Zagłada Żydów w Wieliczce w latach II wojny światowej.
– prof. Uri Shmueli: Jak ocalałem z pogromu wielickich Żydów w 1942 roku.
– Martyna Grądzka: Życie i Zagłada społeczności Żydów wielickich w świetle dokumentów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
– Alicja Małeta: Społeczność żydowska w Wieliczce w świetle wspomnień mieszkańców.

Dowiedz się więcej

70. rocznica zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

{like}

żydzi wieliccy70. rocznica zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

 

27 sierpnia 2012r. (poniedziałek) przypada 70. rocznica tragicznych wydarzeń w historii Wieliczki – zagłady około 10 tys. Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości. Dla uczczenia pamięci ofiar tej tragedii, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku kamienicy w Rynku Górnym 7 (apteka „Rumianek”, kamienica pozostająca w własności żydowskiej – Pani Anny Oganesov, potomkini rodziny Sznurów), która odbędzie się 27 sierpnia o godz. 12.00. Po odsłonięciu tablicy dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu żydowskim w Wieliczce oraz w salach konferencyjnych Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto” w Wieliczce.

 

Program:

12.00 – Odsłonięcie tablicy na Rynku Górnym (budynek apteki „Rumianek”) – złożenie kwiatów, wystąpienie świadka tragicznych wydarzeń sprzed lat: prof. Uri Schmueli.

ok. 12.40 – Przejazd na cmentarz żydowski – modlitwa za zmarłych i zapalenie zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom zagłady wielickich żydów

ok. 13.15 – Krótki rys historyczny Zagłada Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, dr Paweł Zarychta oraz dr Sebastian Kołodziejczyk – Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce (sala konferencyjna I piętro)

Prezentacja książki Żydzi Wieliczki i Klasna 1872 – 2012. Teksty i fotografie, oprac. U. Żyznowska, A. Krzeczkowska, Siercza 2012; wyjątkowa publikacja zawierająca wiele wspomnień i relacji z życia tak licznej przed wojną społeczności żydowskiej – Wieliczki– Centrum Edukacyjno -Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce (sala konferencyjna, I piętro).

Prezentacji książki towarzyszyć będzie wystawa fotografii zgromadzonych podczas przygotowywania publikacji.

 

Dowiedz się więcej