Modernizacja szybu Regis

INWESTYCJE. Modernizacja szybu Regis pochłonie ponad 50 milionów złotych. Część kosztów pokryje dotacja unijna.

Górnicze latarki, kaski i pochłaniacze oraz odzież ochronna – w takie akcesoria wyposażeni będą wszyscy, którzy zdecydują się na wędrówkę „Szlakami nowej przygody”.

Trasa ta zostanie udostępniona dla turystów w lipcu 2012 roku, po zakończeniu modernizacji szybu Regis. Nowy szlak, pokazujący najstarsze kopalniane komory i korytarze – przede wszystkim wydrążone w XIV – XVI wieku – pozwoli poznać surowe solne podziemia, bez udoskonaleń i technicznych nowinek właściwych obecnej Trasie Turystycznej.

Dowiedz się więcej

Petycja o komunikację nocną złożona

Dzisiaj o godzinie 9-tej odbyło się spotkanie z Burmistrzem Wieliczki w sprawie komunikacji nocnej. Na spotkaniu przedstawiłem listę poparcia dla pomysłu na nocny autobus do Wieliczki. Lista liczyła po wykreśleniu podwójnych i nieczytelnych nazwisk – 942 podpisy. Jako załącznik do petycji zostały przekazane możliwe kalkulacje dotyczące możliwych rozwiązań.

Dowiedz się więcej

Chopin „zagości” w podziemnym Muzeum

Projekt „Solny Nokturn Wieliczka 2010” przygotowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z Kopalnią Soli „Wieliczka” i Polskim Towarzystwem Straussowskim zbliża się do punktu kulminacyjnego 9 października 2010 r. kiedy to zostanie odsłonięty pomnik Fryderyka Chopina, otwarta wystawa „Kopalnia wielicka w epoce Chopina” i odbędzie się ostatni koncert „Chopin symfoniczny”.

PODZIEMNA EKSPOZYCJA MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH: GODZ. 17.30

Dowiedz się więcej

Wrażenia z dnia otwartego Kopalni Soli

11-12.09 Kopalnia Soli zorganizowała dni otwarte, na których można było pozwiedzać elementy infrastruktury naziemnej, normalnie niedostępne dla osób postronnych. Budynki zwiedzało się w małych grupach, maksymalnie 30-osobowych, nasza liczyła osób 9. Cała wycieczka była bezpłatna. Trasa rozpoczynała się od odwiedzenia mózgu kopalni – dyspozytorni. Tutaj można było posłuchać i zobaczyć, jak pracują dyspozytorzy, z jakimi zagrożeniami się spotykają, jak wyglądają procedury awaryjne.

Dowiedz się więcej

Wieliczanin wygrywa „Jaka to melodia”

W zeszłym tygodniu mogliśmy oglądać w teleturnieju „Jaka to Melodia” wielokrotnego finalistę tego turnieju, Wieliczanina (chociaż tak naprawdę pochodzi z Sułkowa), Roberta Szybowskiego.W zeszłym tygodniu 3-krotnie doszedł do finału, a dwukrotnie „rozbił bank”.

Łatwość z jaką rozpoznawał piosenki, zmotywowała mnie do odszukania Roberta i zapytania go o to, jak doszedł do tak obszernej wiedzy muzycznej. Zapraszam do przeczytania poniższego wywiadu.

Paweł: Skąd ta wiedza i zamiłowanie do piosenek?
Robert:
Około 4 lat temu tan program przyciągnął mnie jakoś przed ekran, wciągnąłem się w niego i tak wyszło, że zacząłem go regularnie wtedy oglądać. Po pewnym czasie w domu przed tv zacząłem odgadywać piosenki i narodził się pomysł, aby spróbować swoich sił. Wiedza przyszła z czasem, ale i tak jest jeszcze mała w porównaniu z innymi bardziej doświadczonymi zawodnikami. Może kiedyś dorównam tym najlepszym, ale jeszcze dużo chleba muszę zjeść :)

Dowiedz się więcej

Zapadła się ziemia, cysterna wylądowała w rowie

Wywrotką wprost do rowu zakończył swą podróż kierowca cysterny przewożącej ciekłą parafinę. Do wypadku doszło o 8:50, w Czarnochowicach (gmina Wieliczka). Szkody usuwało sześć zastępów straży pożarnej oraz jednostki ratownictwa chemicznego z Krakowa.

„Pojazd z naczepą, zjechał prawymi kołami na pobocze. Pod ciężarem nawierzchnia zapadła się, a cysterna trafiła do rowu” – relacjonuje Barbara Zamojska z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń. W czasie zdarzenia był trzeźwy.

Dowiedz się więcej

XVII POPOŁUDNIE ZE STRAUSSEM

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na finałowy koncert z XVII cyklu „Popołudnie ze Straussem” już w najbliższą niedzielę, tj. 26 września o godz. 16:00 do komory Długosza

w ekspozycji Muzeum w kopalni soli.

Wystąpią znani soliści scen operowych i operetkowych w Polsce: Iwona Socha i Rafał Songan oraz Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńko.

W programie m. in.:

Dowiedz się więcej

Uwaga na oszustów

Uwaga na podejrzanie zachowujące się osoby, próbujące wejść do mieszkania pod różnym pozorem.

Oto co napisała esia na wieliczka24:

Czy w ostatnich dniach pukał do Waszych dni wysoki, szczupły pan w garniturku udający wielce zaangażowanego w swoje notatki i nawijał coś o zmianie sygnału, nadajników TV?
Coś mi się to wielce podejrzane wydaje…

Dowiedz się więcej

Wielicka biblioteka w Akademii Orange

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce otrzymała wsparcie finansowe przyznane w ramach programu „Akademia Orange dla bibliotek”. – Uczestnictwo w programie daje nam większe szanse, aby nasze biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi – mówi Karolina Szydlik-Kołos z wielickiej książnicy.

Dowiedz się więcej

Finał Pucharu Szlaku Solnego 2010

Już w najbliższą niedzielę 26 września na terenie ośrodka narciarskiego w Podstolicach koło Wieliczki, odbędą się zawody XC MTB o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, a jednocześnie będzie to finał Pucharu Szlaku Solnego 2010. Te niezwykle popularne zawody w kolarstwie górskim, po raz pierwszy zostaną rozegrane poza terenem Podhala, gdzie miały swój początek przed sześciu laty. Pierwszy wyścig rozpocznie się o godzinie 9:30. Zakończenie zawodów planowane jest na godzinę 15:00.

Okolice Wieliczki zostały nieprzypadkowo włączone w trasę zawodów, bowiem to z kopalni soli w Wieliczce brały swój początek, biegnące przez Podhale i Orawę, drogi solne (szlaki), którymi przez kilka wieków eksportowano ten cenny surowiec, min. do Budy, Pesztu, Wiednia. Od kilku lat po tych trasach rozgrywane są ogólnopolskie zawody kolarskie nazywane „Pucharem Szlaku Solnego”.
Zapraszamy wszystkich zawodników i miłośników kolarstwa górskiego do Podstolic na ostatnie w tym roku zawody!

Dowiedz się więcej