Gmina Wieliczka „Sportową Gminą 2012”

 

Prestiżowym tytułem SPORTOWA GMINA 2012 wyróżniona została Wieliczka w ramach ogólnopolskiego programu „Budujemy Sportową Polskę”. Wyróżnienia „Sportowa Gmina” zostały wręczone podczas VII GALI SPORTOWEJ POLSKI, która odbyła się 15 listopada br. w Warszawie. Łukasz Sadkiewicz Zastępca Burmistrza ds. Strategii i Rozwoju odebrał wyróżnienie za inwestycje w nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną oraz skuteczne realizowanie programu rozwoju sportu i rekreacji w gminie.

Dowiedz się więcej

Wystawa KOŃ W MALARSTWIE POLSKIM

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na otwarcie wystawy „ Koń w malarstwie polskim” 16 listopada 2012 r. (piątek) o godz. 12.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Motyw konia, niezwykle wdzięczny i malowniczy, jest nierozłącznie związany z polską sztuką, zwłaszcza w nurcie realistycznym. Lecz  raczej mało kto wie, że te sympatyczne zwierzęta od kilkuset lat brały czynny udział  we wszelkich, ciężkich zadaniach w kopalni soli. Ostatnim koniem, który pracował w wielickich podziemiach była klacz Baśka. Swą długoletnią służbę w kopalni zakończyła dopiero w 2002 r.

Wielowiekowa obecność  koni w historii kopalni soli stała się inspiracją do zorganizowania wystawy, na której zaprezentowane zostanie 30 obrazów czołówki polskich malarzy XIX i XX wieku.

Dowiedz się więcej

Poznaj różnorodność wielickiego muzeum

Dzień Otwartych Drzwi 2012

18.11.2012 (niedziela), godz. 9.00-16.00

W Dniu Otwartych Drzwi 18.11.2012 Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Zamku Żupnego i ekspozycji w kopalni. W ramach pobytu w Zamku będzie można zobaczyć prezentowane po raz pierwszy: wyroby rzemiosła artystycznego-solniczki ze srebra złoconego (XVIII- XIX w.), zapoznać się z oryginalną korespondencją prowadzoną przez wielicką kopalnię, zgłębić tajniki budowy maszyn i urządzeń górniczych „zaglądając” do podręcznika górnictwa z XVIII w.

Dowiedz się więcej

94. Rocznica Odzyskania Niepodległości

rocznicaBurmistrz Miasta i Gminy Wieliczka oraz Starosta Powiatu Wielickiego zapraszają na: OBCHODY 94. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2012 r. W sposób szczególny zapraszamy na „Wspólne śpiewanie” pieśni patriotycznych, które odbędzie się w piątek, 9 listopada o godz. 9.00 w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym „Solne Miasto” w Wieliczce (hala sportowa).

Program 11 listopada 2012 r.:
godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. w kościele św. Klemensa w Wieliczce.
godz. 11.00 Złożenie wieńców pod pomnikiem Odrodzenia Polski
godz. 13.00 X Wielicki Bieg Niepodległości

START przy pomniku Odrodzenia Polski, ul. Powstania Warszawskiego 1
META Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto”, ul. Tadeusza Kościuszki 15

godz. 16.00 Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Towarzystwa śpiewaczego „Lutnia”, Aula Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

Zapisy uczestników przyjmowane będą od godziny 12.15 w sali Magistrat, ul. Powstania Warszawskiego 1.

Wydarzenia towarzyszące:

Dowiedz się więcej