Pojedynek na galerie w Wieliczce. Wielki wybór czy puste lokale?

Od roku trwa budowa Wielickiej Galerii Handlowej. W budynku o powierzchni 42 tysięcy m2 postanie Leroy Merlin (10 tys m2) oraz kilkadziesiąt lokali. Tymczasem budowę galerii w Wieliczce ogłosiła także firma Atut, firma posiadająca już kilka tego typu placówek. Budynek będzie posiadał 18 tys m2, 30 lokali oraz multipleks. Z aktywności reklamowej obydwu firm można … Czytaj dalej

Budowa wiaduktu i stacji PKP Kokotów oraz tunelu

Prawie gotowy jest peron, a także mocno zaawansowany tunel od strony północnej przy przystanku Kokotów.  Podobna sytuacja jest na budowie przejazdu pomiędzy Kokotowem a Brzegami. Do półmetku w obydwu miejscach  brakuje więc położenia nowego toru i przeniesienia na niego ruchu kolejowego.

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że wiadukt zostanie otwarty wcześniej  niż PKP w grudniu zakomunikowało. Wtedy pojawiło się oświadczenie, że jest roczne opóźnienie i aktualny termin oddania przejazdu to grudzień 2019 roku. Miasto w związku z tym opóźnieniem powinno wymóc na pkp naprawę zniszczonych dróg, którymi kierowcy omijają budowę, a przy których nie ma już pobocza.

 

Budowa Leroy Merlin, Galerii oraz estakady

Budowę Leroy Merlin można określić jako mocno zaawansowany stan surowy. Całą dolna kondygnacja posada już strop, na poziomie plus 1 widać już wypuszczone szyby wind. Widoczne są także wysokie mury oporowe od strony osiedla. Czy na dachu będzie parking?

Obok z ziemi wynurzają się kolejne fundamenty. Czy to legendarna galeria wielicka?

Jest także pierwszy filar estakady wyjazdu z kompleksu handlowego. Z drugiej strony przy stacji paliw trwają na razie prace ziemne.

Tysiące wydane, boisko i plac zabaw na Lekarce zamknięte…

Boisko Lekarka

Z kuriozalną sytuacją mają do czynienia mieszkańcy Lekarki. Od soboty mamy piękną pogodę, 15 stopni ciepła. Niestety na rodziców i dzieci chcących skorzystać z wyremontowanego za kilkaset tysięcy boiska czekają zamknięte na kłódkę furtki. Przypomnę, że boiska były dopiero co we wrześniu z wielką pompą otwierane. Podobna sytuacja dotyczy placu zabaw. W momencie, gdy robiłem zdjęcia, z placu zabaw korzystała dwójka dzieci, która przeszła przez ogrodzenie…

Na pytanie mieszkańca na facebooku, o przyczynę takiego stanu rzeczy, dość intrygującą odpowiedź udzielił radny dzielnicy. Na pytanie dlaczego boisko jest zamykane, odpowiada: „Z powodu zamykania boiska na zimę. Wymogi techniczne nie pozawalaj użytkować, wymogi bezpieczeństwa oraz w konsekwencji brak ubezpieczenia.”

Czytaj dalej

Zarazy – zapomniane nieszczęścia

Właściwie pojęcie zarazy zniknęło z naszego życia. Tymczasem jeszcze nie tak dawno temu cyklicznie, co kilkadziesiąt lat choroby zbierały krwawe żniwo wśród mieszkańców Małopolski.

W Wieliczce przypomina o tym mogiła morowa przy skrzyżowaniu Piłsudskiego  z Goliana –Czarnochowską. Mogiła powstała w 1831r podczas panującej w Wieliczce epidemii. Umiejscowiona została obok świeżo

Czytaj dalej

Wieliczka – miejsca wstydu

Po ostatnim wpisie na naszym profilu fb (facebook.com/wieliczaniepl) o śmietniku na posesji koło parkingu Kingi zgłosiliście kilka miejsc, które czystością nie grzeszą. Były to od Asnyka do Ronda Górników, Trakt Solny, posesja przy Mickiewicza koło szkoły podstawowej nr 2, działka na rogu Szpunara i Limanowskiego. Wygląda, że albo przyszedł czas porządków, albo służby zauważyły zgłoszenie i … Czytaj dalej

Wieliczka częścią Krakowa? Kraków chce wchłonąć sąsiednie gminy.

W marcu właściwie bez echa przeszły medialne informacje o pomysłach, które nas, Wieliczan dotyczą. W krakowskiej radzie pojawił się projekt uchwały, która przewiduje konsultacje społeczne, dotyczące rozszerzenia miasta o części gmin północnego Krakowa. W szczególności dotyczy to gmin: Zielonki, Michałowice, Liszki, Kocmyrzów, Zabierzów i Wielka Wieś. Celem jest rozszerzenie działań anty-smogowych obowiązujących w Krakowie. W … Czytaj dalej

NFZ w trybie natychmiastowym rozwiązał umowę z przychodnią na Grottgera


Od kilku dni pacjenci NZOZ przy ulicy Grottgera zaskakiwani są brakiem kontaktu telefonicznego, jak i suchym komunikatem na zamkniętych drzwiach przychodni.
Jedynie w godzinach od 10 do 15 można odebrać karty szczepień oraz ksero kartotek, za które wg moich informacji przychodnia liczy sobie 50gr za sztukę. Nie udało się tego potwierdzić – telefon nawet we wskazanych godzinach milczy.

Co mogą zrobić pacjenci?
Wg NFZ mogą korzystać z dowolnych innych NZOZ, które mają umowę z NFZ w rejonie. Pozostaje także wypełnić w i innej przychodni nową deklarację wyboru lekarza, bo nie ma żadnych przesłanek by ta ponownie otworzyła działalność.

Poniżej komunikat NFZ:
Komunikat dla pacjentów WR MEDICA WIELICZKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Czytaj dalej