2011 rokiem rekordowych wydatków inwestycyjnych

Przyszły rok będzie rekordowym, jeżeli chodzi o inwestycje. Miasto planuje wydać na ten cel 90 mln zł. Dla porównania Kraków na nowe inwestycje w 2011 r prawdopodobnie wyda tylko 60mln zł.

PLANY. W przyszłym roku gmina ma na wydatki blisko 196 mln zł. Na same inwestycje zamierza wydać prawie 90 mln złotych. To kwota dwa razy większa niż tegoroczna i kilkakrotnie wyższa niż w latach wcześniejszych.

– Dla porównania: w roku 2007 cały nasz budżet wynosił tyle, ile zabezpieczyliśmy na wydatki majątkowe w roku 2011 – stwierdza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Główne sumy, wpisane do projektu nowego budżetu, nad którym Rada Miejska będzie głosować podczas dzisiejszej sesji, to prawie 173,5 mln zł po stronie dochodów i blisko 196 mln zł na wydatki. To najbogatsza gminna „kasa” w historii Wieliczki, od ubiegłorocznej większa o prawie 25 mln zł.

Gros przyszłorocznych funduszy na inwestycje to pieniądze pozyskane z UE. – Tak duży budżet jest skutkiem podpisania umów na współfinansowanie ze źródeł zewnętrznych kilku dużych przedsięwzięć. Największe to budowa kanalizacji z Funduszu Spójności, na co w roku 2011 przeznaczymy 25,7 miliona złotych oraz kontynuacja rewitalizacji centrum miasta.

Dowiedz się więcej

Ruszają nowe autobusy

KOMUNIKACJA. Niepołomiczanie pojadą linią 301. W gminie Wieliczka – na razie – nie…

Trzy autobusy aglomeracyjne, wożące pasażerów pomiędzy gminą Niepołomice, a Krakowem, wyruszą na trasę 28 grudnia. Tym samym przez trzy ostatnie dni tego roku mieszkańcy tego rejonu mieć będą do dyspozycji i MPK, i PKS, którego umowa z gminą Niepołomice, na obsługę linii do Krakowa oraz miejskiej tzw. „ósemki” obowiązuje do 31 grudnia tego roku. Wszystkich kursów nowych aglomeracyjnych autobusów będzie łącznie 35. Za ich kursowanie gmina Niepołomice płacić będzie Krakowowi rocznie ok. 1 mln zł.

Dowiedz się więcej

Kiedy koniec remontu Daniłowicza i Zamkowej? Nie wiadomo.

Dziennik Polski napisał: Rewitalizacja w zawieszeniu

WIELICZKA. Zakończenie remontu ulic Zamkowej i Daniłowicza trudno dziś określić nawet w przybliżeniu

Kierowcy podróżujący przez centrum podkrakowskiego miasta muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Zakończenie rozpoczętej latem tego roku i planowanej na około trzy miesiące renowacji ulic Zamkowej oraz Daniłowicza jest nadal niewiadomą.

Zainaugurowany w czerwcu tego roku remont traktu, przy którym znajduje się zamek żupny opóźniły m.in. wykopaliska archeologiczne, podczas których znaleziono stosunkowo cenne zabytki (m.in. fragmenty starego drewnianego wodociągu oraz drewnianej drogi i murów). W tym miesiącu prace stanęły z powodu opadów śniegu. Dodatkowo – czego wcześniej w ogóle nie brano pod uwagę – konieczne okazało się umocnienie gruntu tej drogi, nadwerężonego podczas tegorocznych ulewnych deszczy. Podobny scenariusz – bez wartościowych odkryć archeologicznych – napisało życie także dla trwającej od ostatnich dni sierpnia tego roku rewitalizacji ul. Daniłowicza.

Dowiedz się więcej

Problem ze śniegiem na ul. Aywasa

zima w wieliczce

Witam
Pisze z ulicy Aywasa ulicy z zakazem ruchu (bardzo wąsko) jednak tedy nagminnie jeżdżą kierowcy(skrót) To ulica którą dzieci ,młodzież chodzą do Gimnazjum L.O. Zadzwoniłam do P Kuchnia bo śnieg zalega na chodnikach nie ma jak uciekać przed łamiącymi przepisy kierowcami. Otrzymałam informacje że śniegu nie wywożą nie mają pieniędzy

Pozdrawiam

 

Dowiedz się więcej

Burmistrz i radni obcinają swoje pensje

radni obcinaja diety

Niestety nie w Wieliczce.

Nowi włodarze Trzebini i Kalwarii Zebrzydowskiej oraz starosta olkuski dali przykład swoim kolegom z innych gmin, jak należy podchodzić do publicznych pieniędzy. Sami postanowili obciąć swoje pensje. Niektórzy zapowiadają też cięcia urzędniczych etatów.

Największych zmian mogą się spodziewać trzebinianie. Urząd miasta i gminy jest najdroższym w utrzymaniu wśród urzędów gmin Małopolski zachodniej. Pracuje w nim aż 196 osób. Także radni nie oszczędzają.

Dowiedz się więcej

Budowa Centrum Przesiadkowego. Tężnie w centrum?

Nadchodzi kolejowa rewolucja

INWESTYCJE. Modernizacja linii PKP Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek oraz wielickich stacji ruszy późną wiosną 2011 roku

Władze Wieliczki ogłosiły wczoraj przetarg na budowę centrum przesiadkowego i parkingów na stacji Wieliczka, natomiast PKP wybrały już w przetargu unijnym firmę, która najprawdopodobniej zajmie się przebudowę linii kolejowej pomiędzy Bieżanowem, a podkrakowskim miastem.

– Czekamy jeszcze na uprawomocnienie się decyzji o wyborze oferty. Potem postępowanie przetargowe poddane zostanie jeszcze kontroli przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Modernizacja linii PKP Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek ruszy w pierwszym kwartale przyszłego roku, a tak na dobre – bliżej wakacji – mówi Dorota Szalacha z Centrum Realizacji Inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe w Krakowie.

Dowiedz się więcej

Dziś rusza wielickie lodowisko

6 grudnia, na Mikołaja, udostępnione zostanie w Wieliczce ogólnodostępne sezonowe lodowisko składane. Powstało ono w Parku Adama Mickiewicza, na terenie kompleksu sportowego powstałego w ramach programu”Moje Boisko-Orlik 2012″. Lodowisko ma wymiary 15×30 m i zlokalizowane jest na na kortach ziemnych tenisowych w Wieliczce.

Na terenie Orlika odbył się montaż modułowego systemu ziębniczego w technologii aluminiowej tafli lodowiska. Wcześniej ułożony został system izolacyjny. Ostatnim etapem prac było podpięcie agregatu chłodzącego do istniejących sieci.

Dowiedz się więcej

Legalność wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu zbadają prawnicy wojewody.

Czy Wiesław Bobowski (z lewej) jest legalnym szefem Rady Powiatu zdecyduje Biuro Prawne Wojewody. Z prawej Jan Kot, radny senior, który prowadził wtorkowe obrady do czasu powołania przewodniczącego RP. Fot. Jolanta BiałekDziennik Polski napisał/a: Czarne chmury nad powiatem

KONTROWERSJE. Legalność wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu zbadają prawnicy wojewody. Groźba zarządu komisarycznego pozostała.

Radni powiatowi z PO oraz ugrupowania Ponad Podziałami przesłali wczoraj do Biura Prawego Wojewody odwołanie dotyczące wyniku głosowania nad wyborem przewodniczącego powiatowego samorządu.
– W statucie RP jest zapis, że przewodniczący wybierany jest bezwzględną większością głosów. Nie dopełniono tego, Wiesław Bobowski został wybrany zwykłą większością głosów, tym samym głosowanie to powinno być unieważnione – uzasadnia ten ruch opozycji Zbigniew Wojas, szef powiatowego koła PO.

Dowiedz się więcej

19 Finał W.O.Ś.P – zaproszenie do wolontariuszów i prośba do mieszkańców.

9 Stycznia 2011 kolejny  19 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do akcji  zaprasza Sztab powołany przy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych Solny Gwarek ul Pocztowa 1 Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane udziałem jako wolontariusz . Rezerwacja ankiet pod nr tel 508 533 630 ilość miejsc ograniczona natomiast  naszych czytelników zapraszamy do składania propozycji ,co chcieli by, aby zorganizować z tej okazji w naszym mieście

Dowiedz się więcej