Ruszają nowe autobusy

KOMUNIKACJA. Niepołomiczanie pojadą linią 301. W gminie Wieliczka – na razie – nie…

Trzy autobusy aglomeracyjne, wożące pasażerów pomiędzy gminą Niepołomice, a Krakowem, wyruszą na trasę 28 grudnia. Tym samym przez trzy ostatnie dni tego roku mieszkańcy tego rejonu mieć będą do dyspozycji i MPK, i PKS, którego umowa z gminą Niepołomice, na obsługę linii do Krakowa oraz miejskiej tzw. „ósemki” obowiązuje do 31 grudnia tego roku. Wszystkich kursów nowych aglomeracyjnych autobusów będzie łącznie 35. Za ich kursowanie gmina Niepołomice płacić będzie Krakowowi rocznie ok. 1 mln zł.

Nowe autobusy to: „221” kursująca na trasie: Niepołomice – Podgrabie – Grabie – Brzegi – Golikówka – Plac Bohaterów getta w Krakowie, „211” (Chobot – Niepołomice – Pleszów) oraz „301” (Niepołomice – Wieliczka – Kraków Płaszów). Obsługę ostatniej linii – będzie ona przyśpieszona – zapewni firma Mobilis, natomiast na pozostałych trasach będą jeździć tradycyjne – niebieskie – autobusy MPK. – Planujemy, by w niedalekiej przyszłości „211” dojeżdżała do Nowej Huty, w rejon nazwany „pod bramę”. To wydłużenie jej trasy tylko o cztery kilometry, sądzę, że w przyszłym roku uda się wynegocjować to z krakowskim Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu – zapowiada burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Uruchomienie „221” to dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców gminy Niepołomice, ale i wielickich sołectw Grabie i Brzegi. Przez te miejscowości powiedzie bowiem trasa autobusu, kurującego m.in. do węzła komunikacyjnego Golikówka w Krakowie. Gmina Wieliczka zobowiązała się do pokrycia 40 procent kosztów funkcjonowania tej linii; w skali roku będzie to kwota ok. 40 tys. zł.

Natomiast uruchomienie przyśpieszonego autobusu nr 301 na trasie Niepołomice – Dworzec Płaszów w Krakowie, będzie udogodnieniem nie tylko dla mieszkańców miasta, ale także niepołomickich miejscowości ulokowanych przy drodze wojewódzkiej nr 967: Staniątek, Podłęża, Zakrzowa i Ochmanowa. Gorzej ma się sprawa, jeśli chodzi o kolejne sołectwa przy tej drodze, znajdujące się już na obszarze gminy Wieliczka, a więc: Małą Wieś, Sułków i Zabawę, których mieszkańcy także upominali się o aglomeracyjną komunikację. Tam nie wyznaczono przystanków dla „301”.

Innymi słowy: na dziś pomiędzy przystankiem „Ochmanów Otaczarnia”, a „Wieliczka Cmentarz” do aglomeracyjnego autobusu nie wsiądzie nikt… Przystanek przy ul. Piłsudskiego ma być też jedynym nowej linii w Wieliczce, następny będzie już w Krakowie („Prokocim CPN”). – Dlaczego „301” nie zatrzymuje się w gminie Wieliczka? By tak było, część kosztów funkcjonowania tej linii musiałaby być pokrywana z wielickiego budżetu – twierdzi Roman Ptak. Dodaje, że Niepołomice są otwarte na propozycje Wieliczki w tym względzie.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł o braku na trasie „301” przystanków w wielickich miejscowościach dowiedział się od nas. – Nikt nie poinformował nas, że tak to się będzie odbywać, nikt nie proponował współfinansowania, jak było to w przypadku autobusu, który pojedzie przez „nasze” Grabie i Brzegi! Jesteśmy oczywiście skłonni rozważyć sprawę „dokładania” do kursowania autobusu „301”, pod warunkiem, że Niepołomice zaproponują nam rozsądne warunki finansowe. Sądzę, ze sprawa powinna zostać rozwiązana w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku – powiedział nam Artur Kozioł.

Jolanta Białek

wielicki@dziennik.krakow.pl

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/wieliczka/1100765-autobusy-mpk-juz-za-piec-dni.html

{mos_fb_discuss:8}

Dodaj komentarz