Wystawa „Wieliczanie lat minionych”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczanie lat minionych”, wystawę można zwiedzać od 30.03.2011 do 17.06.2011r. w Zamku Żupnym Wieliczka.

Celem wystawy jest ukazanie aktywności społecznej, towarzyskiej, kulturalnej i sportowej Wieliczan jako społeczności od XIX w. do wybuchu II wojny światowej. A jest o czym mówić. Od drugiej połowy XIX w. Stałym elementem wpisanym w życie miasta były koncerty „Lutni” i Orkiestry Salinarnej odbywające się głównie w Parku Miejskim i Parku Salinarnym. O udanych przedstawieniach organizowanych przez miejscowy zespół Teatru Amatorskiego, członków „Lutni” czy „Sokoła” można było przeczytać na łamach wielu tytułów prasowych. Dostęp do dzieł literatury polskiej i światowej umożliwiały działające w Wieliczce – Czytelnia Ludowa i Czytelnia Robotników Salinarnych pod wezwaniem Św. Kunegundy, które zarazem były miejscami spotkań towarzyskich. Wydarzeniami ściągającymi tłumy Wieliczan były coroczne wyścigi kolarskie organizowane przez powołany do życia w latach 20. XX w. Klub Cyklistów i Motorzystów zrzeszający najznamienitszych obywateli miasta. Nie można pominąć również spraw związanych z funkcjonowaniem wielickiego szkolnictwa, m.in. aktywnej działalności na polu kultury uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Jana Matejki.

Dowiedz się więcej

Rajdowe święto w Wieliczce! Wyniki

Mariusz Stec i Joanna Madej na czele!
Pod honorowym patronatem Heleny i Jana Kuligów, Agnieszki Kulig i Beaty Bublewicz odbył się w Wieliczce 5. Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Trasa miała nową konfigurację o długości 2,5 km. Najlepszy czas obu przejazdów (3;39,4) osiągnęli kielczanie Rafał Grzesiński i Mateusz Tutaj, ale 2-sekundowa kara za potrącenie beczki zepchnęła ich na 3. miejsce. W ten sposób zwycięzcami generalki zostali Mariusz Stec i Joanna Madej (3;40,4), a 2. miejsce zajęli Maciej Steinhof i Bartłomiej Boba (+0,5).

Zwycięzcy pierwszego przejazdu Waldemar Kluza z Michałem Miklaszewskim ostatecznie dojechali na czwartym miejscu (+2,6), Michał i Grzegorz Bębenkowie musieli zadowolić się piątą lokatą (+10,8). Identyczna była kolejność w klasie 3 (ponad 2000). Cała pierwsza siódemka jechała Lancerami.

Dowiedz się więcej

Ciuchcią po Zarabiu?

GDÓW. Obszar nad Rabą ma przeobrazić się w Park Przygody i Rozrywki. Jego budowa powinna ruszyć w tym roku. Gmina liczy na dotację unijną.

Ciekawie zapowiada się szczególnie miejsce nazwane Parkiem Przygody. Według projektu na obszarze liczącym ponad dwa hektary, coś dla siebie będą mogli znaleźć nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli. – Park ma być dwupoziomowy. Na dolnej kondygnacji będzie jeździć kolejka, a w górnej części zaplanowaliśmy budowę: wież strażniczych, labiryntu, torów przeszkód, parku linowego oraz innych tego typu atrakcji – mówi Ryszard Sędzimir z gdowskiego Urzędu Gminy.

Dowiedz się więcej

Budowa biblioteki i kina w Wieliczce

Budowa Biblioteki i Kina w WieliczceW kompleksie, który powstanie na terenie dawnej bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej, przy placu Skulimowskiego w Wieliczce, a w sąsiedztwie Pałacu Konopków, coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy słowa drukowanego oraz X Muzy – znajdzie się tam siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kino mogące pomieścić 200 osób.

To jednak nie wszystko. W nowym budynku przewidziano m.in. także salę konferencyjną dla 70-80 osób, zaopatrzoną w sprzęt umożliwiający organizowanie pokazów multimedialnych. – Czekamy na pozwolenie na budowę kompleksu, powinno być ono wydane do miesiąca – informuje Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego UMiG.

Dowiedz się więcej