Wystawa „Wieliczanie lat minionych”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Wieliczanie lat minionych”, wystawę można zwiedzać od 30.03.2011 do 17.06.2011r. w Zamku Żupnym Wieliczka.

Celem wystawy jest ukazanie aktywności społecznej, towarzyskiej, kulturalnej i sportowej Wieliczan jako społeczności od XIX w. do wybuchu II wojny światowej. A jest o czym mówić. Od drugiej połowy XIX w. Stałym elementem wpisanym w życie miasta były koncerty „Lutni” i Orkiestry Salinarnej odbywające się głównie w Parku Miejskim i Parku Salinarnym. O udanych przedstawieniach organizowanych przez miejscowy zespół Teatru Amatorskiego, członków „Lutni” czy „Sokoła” można było przeczytać na łamach wielu tytułów prasowych. Dostęp do dzieł literatury polskiej i światowej umożliwiały działające w Wieliczce – Czytelnia Ludowa i Czytelnia Robotników Salinarnych pod wezwaniem Św. Kunegundy, które zarazem były miejscami spotkań towarzyskich. Wydarzeniami ściągającymi tłumy Wieliczan były coroczne wyścigi kolarskie organizowane przez powołany do życia w latach 20. XX w. Klub Cyklistów i Motorzystów zrzeszający najznamienitszych obywateli miasta. Nie można pominąć również spraw związanych z funkcjonowaniem wielickiego szkolnictwa, m.in. aktywnej działalności na polu kultury uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Jana Matejki. Wystawa podejmując tę wielowątkową opowieść o społeczeństwie Wieliczki ma być swoistą „podróżą sentymentalną” do czasów, które bezpowrotnie minęły. Pamięć o społeczności tworzącej obraz miasta nadal  jednak żyje za sprawą starych fotografii, dokumentów, dyplomów, plakatów, bądź zachowanych obiektów. Zwiedzający będą mogli sięgnąć do starych gazet z informacjami o swoim mieście zamieszczonymi tam przed ponad stu laty. Kto zechce zajmie miejsce w dawnej ławie szkolnej lub w inny sposób oderwie się  od spraw codziennych podczas spotkania z „Wieliczanami lat minionych”.

Szanowni Wieliczanie

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza Państwa do aktywnego włączenia się w prezentowaną w dniach 30.03-17.06.2011 r. wystawę „Wieliczanie lat minionych”. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy miejsce do zaprezentowania rodzinnych fotografii wykonanych w Wieliczce przed 1939 r. Osoby zainteresowane wypożyczeniem zdjęć prosimy o kontakt z autorem wystawy: tel. 12 289 16 12.

Patronat medialny: Dziennik Polski, TVP Kraków, Radio Kraków

Dodaj komentarz