Budowa biblioteki i kina w Wieliczce

Budowa Biblioteki i Kina w WieliczceW kompleksie, który powstanie na terenie dawnej bazy Zakładu Gospodarki Komunalnej, przy placu Skulimowskiego w Wieliczce, a w sąsiedztwie Pałacu Konopków, coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy słowa drukowanego oraz X Muzy – znajdzie się tam siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kino mogące pomieścić 200 osób.

To jednak nie wszystko. W nowym budynku przewidziano m.in. także salę konferencyjną dla 70-80 osób, zaopatrzoną w sprzęt umożliwiający organizowanie pokazów multimedialnych. – Czekamy na pozwolenie na budowę kompleksu, powinno być ono wydane do miesiąca – informuje Magdalena Golonka z Biura Prasowego wielickiego UMiG. Start inwestycji, której wartość szacowana jest na 7 mln zł, zaplanowano w połowie tego roku. Znakiem, że przedsięwzięcie ruszyło będzie wyburzenie starych obiektów ZGK. Jednak jeden z znajdujących się tam teraz budynków pozostanie – to zabytkowa, dawna stajnia, która ma przeobrazić się w siedzibę m.in. dziecięcego oddziału biblioteki. – Tam będziemy mogli przeznaczyć na potrzeby najmłodszych czytelników powierzchnię ponaddwukrotnie większą niż obecnie – mówi Agata Czarnota-Bajorek, dyrektorka PiMBP w Wieliczce. Zaznacza, że w nowej siedzibie książnicy (projekty jej zagospodarowania przygotowano w konsultacji z pracownikami wielickiej biblioteki) będzie dość miejsca, aby rozlokować wszystko: księgozbiór, różnorodne czytelnie, salę konferencyjną, księgowość, archiwa).

O tym, że Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej potrzebna jest nowa siedziba wiadomo od dawna. Koncepcja, by wybudować ją w ścisłym centrum Wieliczki powstała przed czterema laty. Miejsce wybrane dla tej inwestycji jest szczególne także dlatego, że do lat 80. ubiegłego wieku siedziba biblioteki mieściła się w Pałacu Konopków. Choć od jej przenosin – było to konieczne na skutek pożaru, który przed ponad 20 laty zniszczył niektóre pomieszczenia zabytkowej budowli i cześć bibliotecznego księgozbioru – wielu wieliczanom pałac przy placu Skulimowskiego nadal kojarzy się z siedzibą biblioteki. Za trzy lata książnica powinna wrócić na dawne miejsce. Nie dosłownie, bo jej siedziba będzie oczywiście nowa. Jednak obiekt ten – zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków – zaprojektowano w stylu nawiązującym architektonicznie do Pałacu Konopków.

Natomiast pomysł, aby w „bibliotecznym” obiekcie ulokować także kino to projekt z początku 2010 roku. Na realizacje tej części inwestycji gmina stara się pozyskać dotacje unijną. Budowę Wielickiego Centrum Społeczno-Kulturalnego zaplanowano na trzy lata.

Jolanta Białek

wielicki@dziennik.krakow.pl
Liczby

Nowy obiekt będzie miał dwie kondygnacje; jego powierzchnia ma wynosić 1095,90 metrów kw., a kubatura 17,935 m sześć. Natomiast przeznaczona do remontu i adaptacji na nowe potrzeby zabytkowa stajnia liczy 327,60 m kw. i 2683 m sześć.

za dziennik.krakow.pl

{mos_fb_discuss:7}

 

Dodaj komentarz