Ciuchcią po Zarabiu?

GDÓW. Obszar nad Rabą ma przeobrazić się w Park Przygody i Rozrywki. Jego budowa powinna ruszyć w tym roku. Gmina liczy na dotację unijną.

Ciekawie zapowiada się szczególnie miejsce nazwane Parkiem Przygody. Według projektu na obszarze liczącym ponad dwa hektary, coś dla siebie będą mogli znaleźć nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorośli. – Park ma być dwupoziomowy. Na dolnej kondygnacji będzie jeździć kolejka, a w górnej części zaplanowaliśmy budowę: wież strażniczych, labiryntu, torów przeszkód, parku linowego oraz innych tego typu atrakcji – mówi Ryszard Sędzimir z gdowskiego Urzędu Gminy.
W sąsiedztwie Parku Przygody zaplanowano enklawę dla dzieci w wieku do sześciu lat, z placem zabaw, ławeczkami i inną małą architekturą, przydatną rodzicom najmłodszych. Nad Rabą mają powstać pomosty, a rejonie domków letniskowych i pola namiotowego nowe drogi dojazdowe. Ten etap zagospodarowania Zarabia ma być wykonany we współpracy z sektorem prywatnym.

– Rozmowy z ewentualnymi sponsorami tych przedsięwzięć trwają. Jeszcze za wcześnie, aby mówić o ich rezultacie – twierdzi wójt Gdowa Zbigniew Wojas. Dodaje: – Rozważamy też pomysł zagospodarowania części Zarabia na miasteczko komunikacyjne dla dzieci i młodzieży. Czegoś takiego nie ma w powiecie wielickim, a można przypuszczać, że miejsce takie cieszyłoby się powodzeniem.

To projekty na przyszłość, natomiast już w tym roku powinien zostać odrestaurowany teren przy moście na Rabie, w rejonie boiska KS Zagaje. Ma przybyć tam oświetlenie oraz sieć alejek (łącznie na Zarabiu ma ich powstać ponad 700 m) i ścieżki rowerowe. Koszt przedsięwzięcia, mającego być pierwszym etapem renowacji terenu nad Rabą, oszacowano na ponad 250 tys. zł. Władze Gdowa chcą otrzymać na tę inwestycję 155 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, z puli przeznaczonej na odnowę centrów wsi.

Gdowskie Zarabie status terenu rekreacyjnego miało „od zawsze”. Na początku tego wieku można było obserwować spadek zainteresowanie wypoczynkiem nad wodą w tym właśnie miejscu, jednak od kilku lat chętnych, aby spędzać tam czas znów przybywa. Obecnie Zarabie odwiedza w sezonie kilka tysięcy osób.

– Wkrótce mają powstać tam hotel oraz otwarty basen. Firma, która chce wznieść te obiekty ma już pozwolenie na budowę. To przedsięwzięcie prywatne, ale wpisujące się doskonale również w naszą koncepcję uczynienia z Zarabia centrum wypoczynkowego – twierdzi Zbigniew Wojas.

Jolanta Białek

wielicki@dziennik.krakow.pl

źródło: dziennik.kraków.pl

Pierwsze kąpielisko

Gdowski Park Przygody i Rozrywki (tak nazwano cały projekt zagospodarowania Zarabia) ma być pierwszym w powiecie wielickim centrum rekreacyjnym, znajdującym się nad wodą, gdzie nie ma zakazu kąpieli. To istotne, ponieważ na razie w żadnej z wielickich gmin nie ma kąpieliska.

Wypoczynkowe enklawy powstały w ostatnich latach w kilku wielickich miejscowościach. Jednak są to miejsca o nieco innym charakterze, np. Park Kultury i Wypoczynku w Tomaszkowicach. Jedyne centrum rekreacyjne położone nad wodą to park wybudowany w ubiegłym roku w podwielickich Grabówkach. Tam jednak – choć plac zabaw i boiska ulokowano nad stawem – o kąpieli można tylko pomarzyć (obowiązuje całkowity jej zakaz).

{mos_fb_discuss:8}

Dodaj komentarz