70. rocznica zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

{like}

żydzi wieliccy70. rocznica zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

 

27 sierpnia 2012r. (poniedziałek) przypada 70. rocznica tragicznych wydarzeń w historii Wieliczki – zagłady około 10 tys. Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości. Dla uczczenia pamięci ofiar tej tragedii, burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka zaprasza na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku kamienicy w Rynku Górnym 7 (apteka „Rumianek”, kamienica pozostająca w własności żydowskiej – Pani Anny Oganesov, potomkini rodziny Sznurów), która odbędzie się 27 sierpnia o godz. 12.00. Po odsłonięciu tablicy dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu żydowskim w Wieliczce oraz w salach konferencyjnych Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego „Solne Miasto” w Wieliczce.

 

Program:

12.00 – Odsłonięcie tablicy na Rynku Górnym (budynek apteki „Rumianek”) – złożenie kwiatów, wystąpienie świadka tragicznych wydarzeń sprzed lat: prof. Uri Schmueli.

ok. 12.40 – Przejazd na cmentarz żydowski – modlitwa za zmarłych i zapalenie zniczy pod pomnikiem poświęconym ofiarom zagłady wielickich żydów

ok. 13.15 – Krótki rys historyczny Zagłada Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, dr Paweł Zarychta oraz dr Sebastian Kołodziejczyk – Centrum Edukacyjno – Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce (sala konferencyjna I piętro)

Prezentacja książki Żydzi Wieliczki i Klasna 1872 – 2012. Teksty i fotografie, oprac. U. Żyznowska, A. Krzeczkowska, Siercza 2012; wyjątkowa publikacja zawierająca wiele wspomnień i relacji z życia tak licznej przed wojną społeczności żydowskiej – Wieliczki– Centrum Edukacyjno -Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce (sala konferencyjna, I piętro).

Prezentacji książki towarzyszyć będzie wystawa fotografii zgromadzonych podczas przygotowywania publikacji.

 


 

Podczas poniedziałkowych uroczystości swoją obecność zapowiedzieli m.in.: prof. Uri Shmueli z Izraela, rabin Krakowa Boaz Pash, Tadeusz Jakubowicz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Krakowa, Anna Oganesov, prof. Aleksander Skotnicki i wiele innych osób zainteresowanych w przywracaniu pamięci tragicznych wydarzeń z historii naszego miasta.


TREŚĆ TABLICY PAMIĄTKOWEJ:


27 sierpnia 1942 roku z rozkazu okupantów niemieckich

Żydzi z Wieliczki i okolicznych miejscowości,

zgromadzeni wcześniej w mieście,

stawili się na łące w pobliskich Bogucicach.

Przybyło około dziesięciu tysięcy osób.

Ponad tysiąc starych i chorych rozstrzelano

w Puszczy Niepołomickiej.

Kilkaset zdolnych do pracy wywieziono do obozów.

Pozostali zginęli w komorach gazowych w Bełżcu.

Ci, którzy nie przybyli na rozkaz,

byli mordowani w Wieliczce i Grabówkach.

Z wielickiej społeczności żydowskiej ocaleli tylko nieliczni.


W 70. rocznicę tych wydarzeń – Wieliczanie

27sierpnia 2012 r.

żydzi wieliccy

 

Dodaj komentarz