Święto soli 5 czerwca 2011

 

Święto soli 5 czerwca 2011święto soli

Już po raz IX Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na coroczne Święto Soli.

5 czerwca (niedziela) od godziny 9.30 – 18.00 dziedziniec wielickiego zamku stanie się sceną dla rodzinnego festynu.

 

 

Święto Soli to wielka impreza plenerowa przyciągająca co roku tysiące ludzi z różnych zakątków Polski, którzy wspólnie świętują, bawią się i zgłębiają wiedzę dotyczącą „złota średniowiecza”.

W tym roku również nie zabraknie atrakcji. W programie znajdą się pokazy dawnych rzemiosł i zawodów, takich jak: garncarze, bednarze, powroźnicy, kowale, nosicze. Przybyli goście dowiedzą się co łączy proces dawnego warzenie soli z warzeniem piwa oraz jak niegdyś produkowano papier czerpany, którego znaczną ilość zużywała żupna administracja. Nie zabraknie stoisk dawnych i obecnych producentów soli w Polsce, sprzedawców wyrobów rzemieślniczych i staropolskiej karczmy.

Najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w licznych konkursach i zabawach (zjazd u liny, strzelanie z łuku, zabawy z masą solną, konkursy teatralne, układanie przysłów, „Wyścigi Nosiczy”, gry zręcznościowe przy Solniczce- Gigancie). Ponadto przewidziano zwiedzanie wystaw, koncerty, inscenizacje, Kino Solne, mini- wystawę „Sól ze sklepów świata”, spotkanie z podróżnikiem, który opowie czym oczarowała go afrykańska sól. Będzie można nauczyć się prawidłowego oddychania prowadzonego przez terapeutę z Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego  Kopalni Soli Wieliczka.

Specjalną częścią programu będzie autoprezentacja miasta Oświęcim, które już w 1291 roku otrzymało od Mieszka księcia cieszyńskiego przywilej na skład soli wielickiej wywożonej na Śląsk. Różnorodnych wrażeń muzycznych dostarczą koncerty w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, Zespołu Pieśni i Tańca Hajduki, a na zakończenie dnia wystąpi Jaga Wrońska i Loch Camelot.

Tradycyjnie druga część Święta Soli to pewnego rodzaju rewizyta, tym razem 4 września będziemy gościć na Zamku w Oświęcimiu.

 

Serdecznie zapraszamy! – poniżej szczegółowy program.

9.30 – 18.00 prezentacja stoisk producentów i dystrybutorów soli, uzdrowisk solankowych,  jatka solna, karczma, pokazy plenerowe (rzemieślnicze, solowarskie), „zjazd u liny”,  warsztaty edukacyjne dla dzieci, zwiedzanie stałej ekspozycji w Zamku Żupnym

10.00 – 16.00 Kino solne i „Sól ze sklepów świata” – mini-wystawa z kolekcji  prywatnej  (Budynek południowy)

12.00 i 14.30 – zwiedzanie wystawy „Wieliczanie lat minionych” (Zamek środkowy)

10.10 – przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” (trasa:  Szyb Daniłowicza – Aleja Jana Pawła II – Zamek Żupny)

10.50 –  oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich  Wieliczka prof. dr hab. Antoniego Jodłowskiego

11.00 – „Swary o skład oświęcimski” – (inscenizacja historyczna)

11.20 – gra Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”

12.00 –„Warzenie przez rz” – (pogadanka przy stoisku solowarskim)

12.10 – „Kosz z solą” – prezentacja firm producenckich, handlowych i ośrodków  leczniczych oraz loteria dla dorosłych

12.30 i 15.00 – wycieczka szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni

12.30 – Z soli… „Oświęcim Miasto Pokoju”.  Wystąpią: Orkiestra z Zespołu Szkół  Salezjańskich w Oświęcimiu, Zespół Pieśni i Tańca Hajduki, Grupa Wokalna ”  Wariant M”, Grupa Tańca Nowoczesnego „Contra”, Oświęcimski Klub Karate, Grupa  Czirliderek ” SHAKE”  (program przygotowany przez Urząd Miasta Oświęcim i  Oświęcimskie Centrum Kultury)

14.30 – konkurs: Przysłowia

15.00 – grają Uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wieliczce

15.30 –  konkurs: Wyścigi Nosiczy

16.00 – „Czar Afryki” – spotkanie z Janem Szuro, ilustrowane pokazem zdjęć z podróży do miejsc pozyskiwania soli w Afryce (Budynek południowy)

16.00 –  „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” – praktyczny zajęcia z oddychania  prowadzone przez terapeutę z Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego  Kopalni Soli Wieliczka

16.30 – konkursy rodzinne przy Solniczce-Gigancie

17.00 – Loch Camelot: „Na wyspie Kraków” – recital Jagi Wrońskiej

 

Współorganizator:  Urząd Miasta Oświęcim

Partnerzy imprezy:  Kopalnia Soli „Wieliczka”, Muzeum Zamek w Oświęcimiu

 

Druga część imprezy:

Muzeum Zamek w Oświęcimiu, 4 września 2011 r., godz. 10 – 18.

 

{mos_fb_discuss:8}

Dodaj komentarz