Dotacje dla działających lokalnie, czyli II edycja konkursu grantowego FIO-Małopolska Lokalnie

Już 16 marca rusza II edycja konkursu FIO – Małopolska Lokalnie, którego celem jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców i organizacji pozarządowych w działania oddolne. W ramach konkursu grupy nieformalne i organizacje pozarządowe działające na terenie województwa małopolskiego mogą starać się o mikrodotację w wysokości od 2.000 do 5.000 zł na realizację projektów społecznych lub rozwój organizacji.

Pierwsza edycja konkursu FIO-Małopolska lokalnie cieszyła się dużym zainteresowaniem: z całego województwa wpłynęło do nas ponad 400 wniosków, przyznaliśmy 130 dotacji na łączna kwotę 600 tys. zł. Projekty realizowało 50 młodych organizacji pozarządowych i 80 grup nieformalnych, angażując w swoje działania wielu wolontariuszy i lokalnych partnerów – mówi Agnieszka Węgrzyn, koordynatorka projektu. Promowanie czytelnictwa, działalność klubów seniora, społeczny ogród pielęgnowany przez mieszkańców, warsztaty kulinarne, dbanie o lokalne tradycje, realizowanie pasji związanych ze światem mody, sportu, wernisaż sztuki współczesnej – to tylko nieliczne z działań, jakie mieszkańcy Małopolski zrealizowali sięgając po pieniądze z lokalnych funduszy grantowych.

 

W konkursie ogłaszanym w roku 2015 środki przeznaczone na dotacje będą jeszcze wyższe – w sumie 800 tys. zł. Dzięki temu dofinansowanie w konkursie będzie mogło otrzymać co najmniej 150 inicjatyw. Podobnie jak w poprzednim roku, konkurs zostanie ogłoszony w 4 subregionach Małopolski obsługiwanych przez Operatorów: Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych, Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze oraz Stowarzyszenie Zielona Linia.

Dzięki takiej organizacji konkursu jesteśmy w stanie bardziej równomiernie dystrybuować środki finansowe na terenie Małopolski. Docierają one także do mniejszych miejscowości i na tereny wiejskie, gdzie oferta spędzania czasu wolnego: kulturalna, sportowa, edukacyjna, jest dużo uboższa.  – mówi Anna Sobczyk-Turek, doradczyni ds. animacji. – Dodatkowo w tym roku chcemy jeszcze bardziej zachęcić grupy i organizacje z terenów mniej aktywnych do udziału w konkursie – planujemy przyznawanie punktów strategicznych dla inicjatyw z tych powiatów, w których w I edycji konkursu dofinansowano najmniej projektów.

W stosunku do I edycji konkursu wprowadzono także szereg innych zmian, które mają ułatwić zainteresowanym aplikowanie o środki: zmodyfikowano formularz wniosku przystosowując go do dwóch ścieżek aplikowania o środki – na projekty społeczne i rozwój organizacji, wprowadzono zmiany w procedurze oceny i uproszczono zasady dotyczące realizacji projektów.

Nabór wniosków do II edycji konkursu „FIO-Małopolska lokalnie” rozpocznie się 16 marca i będzie trwał do 15 kwietnia. Realizacja projektów może odbywać się pomiędzy 15 czerwca a 15 listopada 2015 roku. Wniosek o dotację mogą złożyć młode stażem organizacje (zarejestrowane maksymalnie 18 miesięcy przed złożeniem wniosku) lub trzy osoby tworzące grupę nieformalną, które chcą współpracować przy realizacji swojego przedsięwzięcia. Organizatorom zależy, aby pieniądze dotarły bezpośrednio do ludzi, którzy są najbardziej aktywni w swoich społecznościach i mają ciekawe pomysły. Konkurs ma wspierać ludzi, którzy podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej.

Zależy nam na tym, by wzmocnić młode organizacje pozarządowe, a także grupy nieformalne i samopomocowe. Dzięki udziałowi w projekcie będą one mogły sfinansować działania, które przyczynią się do rozwoju grupy i zaktywizują mieszkańców. Jest to tym bardziej cenne, ponieważ zazwyczaj grupy te mają utrudniony dostęp do finansowego wsparcia- mówi Izabela Janczak-Bizoń z Fundacji ARTS.

Osoby chcące dowiedzieć się więcej o konkursie mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych oraz szkoleniach organizowanych na terenie Małopolski. Każdy z Operatorów udziela także konsultacji na etapie przygotowania wniosków.

Terminy spotkań na terenie powiatu wielickiego:

– Niepołomice, 11 marca 2015, godz. 17, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa ul. Zamkowa 4, sala kina
– Wieliczka, 12 marca 2015, godz. 17, sala „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Powstania Warszawskiego 1, formularz zgłoszeniowy: http://1drv.ms/1F8lOMT
– Kłaj, 18 marca 2015, godz. 17,  w sala konferencyjna budynku Rady Gminy, (II budynek Urzędu Gminy Kłaj) – 3 piętro.
– Gdów, 19 marca 2015, godz. 18.30, Centrum Kultury, ul. Krakowska 398
– Biskupice, 19 marca 2015, godz. 17, Urząd Gminy Biskupice (sala konferencyjna), Tomaszkowice 455

Więcej informacji o założeniach konkursu pojawi się już wkrótce na stronie projektu: www.malopolskalokalnie.pl

 

Projekt „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich -Małopolska Lokalnie” jest współfinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Dodaj komentarz