MPK dojedzie do Niepołomic?

Z aglomeracyjnym autobusem?
NIEPOŁOMICE. Jest duża szansa, że za kilka miesięcy mieszkańcy będą korzystać z krakowskiej komunikacji zbiorowej

Ze wstępnych rozmów przeprowadzanych przez władze Niepołomic z przedstawicielami Zarządu Infrastruktury, Komunikacji i Transportu w Krakowie wynika,

że aglomeracyjny autobus mógłby wyruszyć na trasę pomiędzy grodem Kraka, a Niepołomicami od początku stycznia 2011 roku.

– Uruchomienie takiego autobusu to na razie projekt, ale sądzę, że uda się go zrealizować. Na kolejne spotkanie w tej sprawie umówiłem się w ZIKT na początku następnego miesiąca. Po tych rozmowach powinno być już wiadomo, czy będziemy mieć w Niepołomicach komunikację aglomeracyjną – mówi burmistrz Roman Ptak.

To „drugie podejście” władz Niepołomic do newralgicznej dla mieszkańców sprawy. Pierwsze rozmowy powadzone na początku tego roku skończyły się fiaskiem m.in. z tego powodu, że ZIKiT proponował Niepołomicom przyłączenie się do aglomeracyjnego projektu na bardzo niekorzystnych warunkach finansowych. – Wtedy była mowa o tym, że do kursowania autobusu musieliśmy dopłacać ze swego budżetu ponad trzy miliony złotych. To było o wiele za dużo. Teraz ZIKiT przedstawił lepsze warunki – nasz udział wynosiłby około 1,5 miliona złotych rocznie. To kwota porównywalna z tą, jaką wykładamy obecnie na funkcjonowanie naszej gminnej komunikacji – wyjaśnia Roman Ptak. Zaznacza: – Tym razem nie ma mowy o przedłużeniu do nas „304” kursującego pomiędzy Krakowem a Wieliczką, ale o uruchomieniu zupełnie nowego połączenia.

Ta wiadomość jest podwójnie dobra dla mieszkańców Wieliczki, którzy bez entuzjazmu przyjęli projekt sprzed kilku miesięcy, by kurs autobusu nr 304 przedłużyć do Niepołomic (ale kosztem m.in. dość radykalnych cięć w rozkładzie jazdy). Teraz wieliczanie nie tylko nie muszą obawiać się zmniejszenia ilości kursów autobusu obsługiwanego przez firmę Mobilis, ale mogą liczyć na to, że za cztery miesiące dojadą do centrum Krakowa już nie tylko „304”, ale i nowym „niepołomickim” autobusem aglomeracyjnym. Trudno bowiem przypuszczać, by trasa tego pojazdu została wyznaczona z pominięciem solnego miasta, jeśli sporo osób podróżuje nie tylko na linii Niepołomice – Kraków, ale i Niepołomice – Wieliczka.

Jeśli starania Niepołomic o aglomeracyjny autobus przyniosą skutek, koniec grudnia tego roku będzie czasem, kiedy rejon ten oraz trasę Kraków – Niepołomice przystanie obsługiwać PKS, czyniący to od kwietnia tego roku na mocy umowy z gminą. – Od kiedy są te połączenia sytuacja komunikacyjna jest lepsza, ale na pewno nie doskonała. Gdy uruchamialiśmy gminną komunikację było to jedyne rozwiązanie, wobec fiaska rozmów z ZIKiT. Dlatego szukamy nowych pomysłów. Autobus aglomeracyjny wydaje się najlepszym, dzięki niemu niepołomiczanie będą mogli korzystać z biletów okresowych, a tym samym taniej podróżować – stwierdza burmistrz Niepołomic.

źródło: Jolanta Białek dziennik.krakow.pl

{mos_fb_discuss:8}

 

Dodaj komentarz