Wystawa „Oczarowani Zamkami”

10 września o godz. 12.00 Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka ogłosi wyniki I Międzynarodowego konkursu „Oczarowani Zamkami” oraz otworzy wystawę prezentującą najciekawsze i najładniejsze prace w Zamku Żupnym.

W sumie przysłano aż 664 prace z Polski (m.in.: z Malborka, Książa, Kwidzynia, Lublina, Nowego Wiśnicza, Rzeszowa) oraz Litwy, Łotwy i Holandii, w których pojawiły się zamki z ponad 70 miejsc. Przyznano 9 nagród i 9 wyróżnień. Tak wielki odzew stanowi wielką radość dla organizatorów.

Cieszy też fakt, że młodzi ludzie tak bardzo interesują się przeszłością swoich miejscowości, której dziś widocznym  śladem są zachowane zamki. Czy zamki mogą oczarować? Na pewno tak. Choć dopiero przy okazji takich wydarzeń zaczynamy zgłębiać historię i zwracamy  uwagę na piękno i tajemnice tkwiące w tych fascynujących budowlach. Jedno jest pewne, osoby, które uczestniczyły w konkursie na pewno nie przejdą obojętnie obok żadnego zamku. Zamki urzekają, przyciągają, imponują, nadają charakter i urok wielu miejscom, a często stanowią o ich istocie. Dzięki zamkom właśnie, wiele miejscowości staje się znanych i lubianych przez turystów.

Jakie są nadesłane prace? Bardzo różnorodne, od dopracowanych w detalach  misternych dzieł, po poetyckie prawie abstrakcyjne przedstawienia. Od przesyconych  kolorem po stonowane i ciemne. Wykonane w technice: akwareli, pasteli, linorytu, grafiki, na tkaninie. Z pewnością wszystkie prace były rezultatem głębokich przeżyć, które są warunkiem każdego aktu twórczego. 

Do organizowania tego konkursu zainspirował wielicki Zamek Żupny, budowla o tyle nietypowa, że stanowiła przez 700 lat siedzibę zarządu saliny. Obecnie mieści się tu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zamek jest więc odpowiednim miejscem do prezentacji prac tych młodych artystów.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka składa podziękowania uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za zaangażowanie w projekt, czego efektem są  nadesłane prace.

Niech więc i Państwa oczarują zamki! zarówno te na wystawie „Oczarowani zamkami” jak i prawdziwy Zamek Żupny w Wieliczce.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 10 września do 30 października 2010 r.

Patronat: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków

Partner: Lajkonik

 

Nagrodzone prace:

 

 

 

Dodaj komentarz