„Śladami Jana Pawła II w Małopolsce”

„Śladami Jana Pawła II w Małopolsce”

ekspozycja Muzeum na III poziomie kopalni

Tylko do końca stycznia będzie można zwiedzać wystawę „Śladami Jana Pawła II w Małopolsce” w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni zorganizowaną przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych z Krakowa.

W sobotę 29 stycznia, będzie można zwiedzić wystawę z przewodnikiem w cenie 9zł (zjazd windą 135 m pod ziemię). Rezerwacje przyjmujemy do piątku do godz. 15, tel. 12 289 16 27. Ilość miejsc ograniczona. Prezentowane na wystawie prace powstały podczas XI Międzynarodowego Pleneru Artystów Niepełnosprawnych, który odbył się w dniach 2-4 września 2010 r.

Tegoroczny plener był wyjątkowo bogaty w inspirujące i piękne miejsca bliskie sercom Polaków bo związane z osobą Papieża Jana Pawła II. Z tej racji niektórzy nazwali plener pielgrzymką. Artyści odwiedzili więc Wieliczkę, Niegowić, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Kraków. Malując świątynie, w których był obecny Papież oraz  pomniki jemu poświęcone pozostawili ciekawą dokumentację przepełnioną towarzyszącymi im emocjami. Niektórzy uczestnicy odważyli się nawet namalować jego portret próbując uchwycić wyjątkowość postaci. Wpatrując się w obrazy można odnieść wrażenie, że malujący czuli w tych miejscach obecność Wielkiego Polaka.

Na wystawie „Śladami Jana Pawła II w Małopolsce” pokazano 120 prac wykonanych przez 50 uczestników. Cieszy nas, że w trakcie trwania tej wystawy ogłoszona została data jego beatyfikacji – już 1 maja polski Papież zostanie Błogosławionym.

Warto przypomnieć, że Karol Wojtyła odwiedził wielicką kopalnię 3 razy – 26.05.1930, 29.05.1936 i 15.11.1971. Jako papież miał zamiar zwiedzić ją ponownie w 1999 r., w związku z kanonizacją Błogosławionej Kingi, ale stało się  to niemożliwe ze względu na stan jego zdrowia.

Patroni medialni: Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP Kraków, Nasze Sprawy

Sponsorzy: Bank PKO SA, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Ul. Zamkowa 8

32-020 Wieliczka

Dodaj komentarz