Czy Wieliczkę stać na własną komunikację?

{like}

busWiększa część gminy wciąż nie posiada komunikacji MPK. Zarówno mieszkańcy Koźmic, Sygneczowa czy Zabawy muszą korzystać z komunikacji busowej, a następnie w Krakowie przesiadać się na MPK, co powoduje zwiększone koszty podróży. Teoretycznie można dopłacić MPK do wydłużenia linii, jednak jest to drogie rozwiązania (gmina nie ma żadnych zysków ze sprzedaży biletów, czy reklam). Pojawia się pytanie czy gmina Wieliczka nie mogłaby otworzyć własnej komunikacji miejskiej (ewentualnie wciągnąć do współpracy sąsiednie gminy).

Policzmy koszty jednej linii.

Przykładowo robimy wahadłowy autobus Przebieczany – Sygneczów przez jakieś centrum przesiadkowe w Wieliczce (Cmentarz?). Odległość 10km, czas przejazdu 20 minut. W szczycie co 20minut, przez resztę dnia co 30min.

 

 

W godzinach szczytu 2 busy robią w sumie 60km przez godzinę, poza 40km.

9godzin * 60km=540km

9 godzin * 40km = 360km

Razem 900km*ok 5zł za wozokilometr wychodzi 4500zł za dzień.

Zapewne potrzebne byłyby ze 3 linie (aby objąć Zabawę, Koźmice itd).

Potencjalne przychody:

Wpływy – miesięczny bilet, aby zachęcić do tego rodzaju transportu i przesiadki na mpk musiałby kosztować maksymalnie 20-25zł. Jednorazowe mogłyby mieć ceny rynkowe (jak inne busy).

Przy założeniu tych 45 kursów na jedną linię i obłożeniu średnim na poziomie średnio 10 osób mamy 1000zł dziennie z jednorazówek (przy cenie 2zł), plus wpływy z miesięcznych i reklam. Załóżmy tylko te 1000zł.

Czyli koszt jednej linii (bardzo oczywiście szacunkowo) to ok 3500 na dzień, czyli ok.100tys miesięcznie. I teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy miasto stać na to, czy są możliwości zwiększenia wpływów (chyba policzonych bardzo skromnie).

Oczywiście te obliczenia są bardzo szacunkowe, ale może warto zacząć rozważać taką koncepcję i dokładnie obliczyć koszty i przychody?

Kiedyś wywalczyliśmy nocne 904. Może czas na MPK Wieliczka?

Co o tym sądzicie? Jakie linie powinny powstać? A może macie inne, fantastyczne pomysły? 🙂

Zapraszamy do dyskusji na nasz profil na facebook’u:

https://www.facebook.com/pages/wieliczaniepl/422595174421603


 

Dodaj komentarz