204 dojedzie do Węgrzc

KOMUNIKACJA PUBLICZNA. Trasa „204” ma być wkrótce przedłużona do Węgrzc Wielkich. Mieszkańcy Chobotu muszą poczekać na zwiększenie liczby aglomeracyjnych kursów co najmniej dwa miesiące.

O zwiększenie częstotliwości przejazdów autobusu nr 211, kursującego od 1 stycznia na trasie Chobot – Niepołomice – Pleszów upomnieli się mieszkańcy. Dodatkowe kursy są niezbędne m.in. dlatego, że wraz z uruchomieniem połączenia MPK do Chobotu, z obsługi tej trasy zrezygnował jeden z dwóch prywatnych przewoźników, z którego busów mogli korzystać dotychczas podróżni.

Z wprowadzaniem w życie tego projektu – chodzi o 5-6 kursów więcej – nie byłoby problemu, gdyby krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu dysponował większym taborem pojazdów. – ZIKiT zgadza się na dodanie kursów „211”, tyle podczas rozmów okazało się, że obecnie nie mają oni „wolnych” autobusów, które mogłyby zasilić naszą trasę. Powiedziano nam, że będą szukać możliwości wynajęcia autobusów w różnych firmach – twierdzi burmistrz Niepołomic Roman Ptak. Poszukiwania dodatkowych pojazdów komunikacji publicznej najwyraźniej nie przyniosły rezultatu. Z informacji uzyskanych w krakowskim Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu wynika, że na to, by autobusy do Chobotu jeździły częściej trzeba poczekać co najmniej do pierwszych dni kwietnia tego roku. – Za około dwa miesiące mamy otrzymać nowy tabor autobusowy. Wtedy będzie szansa na dodatkowe kursy „211”, wcześniej nie ma takiej możliwości – wyjaśnia Michał Pyclik z ZIKiT w Krakowie.

Instytucja sprawująca nadzór nad komunikacją publiczną w aglomeracji krakowskiej mówi „tak” również dla projektu władz Wieliczki, zakładającego przedłużenie trasy linii 204 kursującej obecnie pomiędzy Wieliczką, a Borkiem Fałęckim – do Węgrzc Wielkich. To rozwiązanie komunikacyjne byłoby korzystne także dla mieszkańców Zabawy, Sułkowa, Małej Wsi i Strumian, gdzie mają znajdować się przystanki „nowego” autobusu. Do wielickiego magistratu dotarły już z ZIKiT kosztorysy i inne dokumenty dotyczące tego projektu. – Pierwsze spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami Wieliczki zaplanowaliśmy w najbliższy czwartek – informuje Michał Pyclik.

To, że „204” pojedzie do Węgrzc Wielkich można uznać za pewnik już teraz, natomiast kiedy to nastąpi – powinno być wiadomo w najbliższych dniach. Jasne jest też, że przedłużenie trasy tego autobusu o co najmniej kilkanaście kilometrów będzie dość kosztowne dla gminy Wieliczka. Jej władze liczą jednak, że uda się wynegocjować z ZIKiT korzystną cenę (m.in. z tego powodu, że ma to być już kolejny „wielicki” autobus aglomeracyjny).

Jolanta Białek

dziennik.krakow.pl

{mos_fb_discuss:8}

Dodaj komentarz