300 maluchów w gminie bez przedszkola

dziennik polski:

Przepełnione przedszkola

POWIAT. Wiadomo już, że w placówkach dla najmłodszych zabraknie miejsc dla co najmniej trzystu dzieci. W części wielickich gmin trwa jeszcze rekrutacja. 

726 – tylu najmłodszych przyjęto do przedszkoli w gminie Wieliczka na rok szkolny 2011/2012. To nieco więcej – o 25 dzieci, a było to możliwe dzięki zagospodarowaniu na potrzeby maluchów kolejnych pomieszczeń w przedszkolach nr 2 w Wieliczce oraz w Koźmicach Wielkich – niż przed rokiem. 
Jednak już tradycyjnie w gminie najliczniejszej w powiecie pod względem liczby mieszkańców, a dodatkowo mającej najwyższy w Małopolsce wskaźnik migracji ludności, nie dla wszystkich dzieci wystarczyło miejsc w przedszkolach. Wedle szacunków konieczne będzie odesłanie z kwitkiem rodziców ok. 300 maluchów. 

– Liczba dzieci nieprzyjętych do przedszkoli na pewno nie będzie większa niż przed rokiem. Dokładne dane będziemy mieć pod koniec tego miesiąca. Obecnie trwa jeszcze weryfikacja list, ponieważ niektórzy rodzice zapisywali dzieci nawet do pięciu przedszkoli i trzeba teraz to wszystko uporządkować – informuje Paweł Mucha, kierownik Wydziału Edukacji wielickiego UMiG. 

Dodaje on, że jeśli będzie potrzeba to w Szkole Podstawowej w Sierczy uruchomiony zostanie oddział przedszkolny dla 50 dzieci. – Są tam pomieszczenia, które można zaadaptować dla najmłodszych. Podczas wakacji będą one wyremontowane, przystosowane do wymogów sanepidu itp. Do przedszkola w Sierczy będą mogły uczęszczać nie tylko sześciolatki, ale także młodsze dzieci. Nie będzie prowadzany tam dodatkowy nabór, ale przyjmowane będą dzieci, które teraz znajdą się na listach rezerwowych – mówi Paweł Mucha. 

Drugą gminą w powiecie wielickim, gdzie nabór do placówek dla najmłodszych już zakończono, są Biskupice. Tam do dwóch przedszkoli mieszczących się przy szkołach podstawowych w Trąbkach (50 miejsc) i Biskupicach (65 miejsc) nie przyjęto łącznie 23 dzieci. Jest to liczba mniejsza niż przed rokiem, gdy miejsc zabrakło dla ponad 30 dzieci. Jednocześnie rodzice maluchów, których nie przyjęto do przedszkoli nie mogą liczyć na zmianę tej sytuacji, ponieważ 115 miejsc to maksimum, jakie można wygospodarować w placówkach dla najmłodszych w tym rejonie. 

JOLANTA BIAŁEK 

Nabór do końca kwietnia

W gminach Gdów, Kłaj i Niepołomice rodzice mogą zapisywać dzieci do przedszkoli jeszcze do przez kilkanaście dni – do 29 kwietnia. 

Z szacunków wynika, ze przedszkolnego deficytu nie będzie w Gdowie, gdzie w tym roku otwarto nowe przedszkole mogące pomieścić nawet 200 dzieci, oraz w Kłaju. – Mamy w przedszkolach w sumie 280 miejsc. Nie mam sygnałów, by gdzieś spodziewano się, że zabraknie miejsc. Jednak gdyby tak się stało to jest możliwość uruchomiania jeszcze dodatkowego oddziału przedszkolnego dla 25 dzieci – twierdzi Michał Łuczkiewicz, kierownik Gminnego Zespołu Szkół i Administracji w Kłaju. 

Trudniej może być natomiast w gminie Niepołomice, gdzie przed rokiem zabrakło miejsc dla kilkudziesięciu dzieci, a od tego czasu przedszkolna baza nie została rozbudowana. W czterech przedszkolach samorządowych w tym rejonie przygotowano dla dzieci łącznie 490 miejsc. W gminie pracują także cztery niepubliczne placówki dla najmłodszych, mogące przyjąć w sumie co najmniej 210 dzieci.

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/region-wielicki/1136895-przepelnione-przedszkola.html

{mos_fb_discuss:8}

Dodaj komentarz